21_01

Заняття гуртка "Любування природою"

 18.01. КРИШТАЛЕВИЙ ДЗВІН ЗИМИ

    Нарешті до нас завітала справжня зима!


Вслухайтесь у зиму... Як ви гадаєте, чи можна вважати її беззвучною порою року? 
Які звуки ви чуєте у зимовій природі?
Який же «голос» у зими – тихий чи голосний? Від чого залежить його гучність?

     Зимова природа може бути і мовчазною. Наче спляча красуня, вона тихо спочиває до тієї пори, поки гарячий сонячний поцілунок не розбудить її. Але зиму навряд чи можна назвати беззвучною. Вона то тихо зітхає, то жалібно голосить, то урочисто бринить кришталевим дзвоном... Які різні за характером звуки, але всі вони створюють єдиний образ природи взимку! 

Давайте спробуємо дібрати характеристики зимової краси. Продовжіть ряд: сувора, стримана, застигла... (доберіть свої варіанти).

Прислухайтесь: чи замовкають взимку пташині голоси? Яких птахів можна почути у цю пору? Як ви думаєте, про що вони перемовляються між собою? 

Під час прогулянки прислухайтесь до того, як рипить сніг під ногами. Який настрій це навіює? 

Порівняйте рипіння снігу та шурхіт осіннього листя. Чи однакові почуття викликають ці звуки? 

    Давайте пофантазуємо. Уявіть, шо ви чуєте «голос» снігу. Про що він розповідає вам? А які звуки можна почути в лісі (парку) під час сильного морозу? Чому говорять, що мороз «тріщить»?

Надсилайте ваші малюнки, роздуми, фото на тему "МОЯ ЗИМА" 
у Viber або на пошту zolja01@gmail.com

Акція доброти «Гостинці з осінньої комори»
   Минулого заняття ми з вами розглянули, чим краще підгодовувати пернатих друзів.
    Сьогодні пропоную пригадати основне із попередньої теми.
   Для цього виконайте будь ласка інтерактивну вправу про зимових птахів (якщо ви були уважними, то з легкістю виконаєте завдання).
 
Ознайомтесь буль ласка із правилами виготовлення годівничок і підгодівлі птахів взимку.

До міських парків, осель людини взимку горнеться багато інших птахів: дятли, дрозди, жайворонки, підкоришники, омелюхи, вівсянки та інші. Вони шукають тут порятунку від голоду. Задовольнити пташині потреби зовсім неважко. Найкалорійніше з сухих рослинних кормів  насіння соняшника, а найзбалансованіше за поживністю – зерно вівса, проса, суміші насіння різних трав. 

  Підгодовувати птахів можна:

  1. Несолоним несмаженим насінням соняшника. Найбільш універсальний корм для пернатих, що зимують в Україні. Його можуть поїдати як різні зерноїдні пташки, так і синиці, дятли, повзики. Велика кількість жирів в насінні робить його чудовим джерелом енергії під час морозів. Крім соняшникового насіння можна насипати також кавунове і гарбузове – його із задоволенням поїдають повзики.

  2. Просом, вівсом, пшеницею. Улюбленим кормом багатьох птахів є насіння різних рослин, особливо злаків. Насипавши в годівницю просо або овес, ви привабите до неї горобців, зеленяків, щигликів та інших зерноїдних птахів.

  3. Сушеною горобиною і глодом. Плоди горобини і глоду до смаку найкрасивішим зимовим мешканцям міст – снігурам і омелюхам. Плоди потрібно заготовити і висушити ще з осені. Та, якщо кущі горобини чи глоду ростуть у вас на подвір’ї – їх зривати не варто, взимку птахи самі знайдуть ягоди на кущах.

  4. Салом несолоним. Ці продукти дуже люблять синиці, дятли, повзики і деякі інші види птахів. Птахам можна давати лише несолоне сало. Шматочки сала на мотузці підвішуються на гілках дерев або чагарників. Підкорм із сала потрібно розмістити на найтонших гілочках, щоб він не дістався воронам, галкам, сорокам, а також котам і собакам.

  5. Насінням клена і ясена. Різні види кленів і ясенів – одні із найбільш звичайних дерев зелених насаджень міст. Насіння цих дерев називається крилатками. Крилатки облітають з дерев восени і під шаром снігу стають недоступними для птахів. Насіння клену чи ясеня збирають восени і прикріпляють на годівниці. Його люблять поїдати снігурі та омелюхи.

  6. Шишками, жолудями, горіхами. Шишки – основа зимового раціону шишкарів, дятлів і сойок. Заготовивши шишки, горіхи і жолуді восени, ви можете привабити до своєї годівниці не тільки сойок і дятлів, але і білок.

  7. Для підгодівлі птахів підійдуть також: круто зварене і натерте на тертці яйце, порізане на шматочки яблуко.

Для підгодівлі багатьох птахів, які у нас зимують, треба облаштовувати ГОДІВНИЦІ

Не варто забувати, що усі деталі годівниць слід робити з матеріалів, які не розмокають. Вигляд годівниць цілком залежить від вашої фантазії. Мало не класичною рухливою конструкцією до останнього часу були паперові пакети з-під молочних продуктів, які підвішують на мотузці до тонких гілок. Тепер подібні годівниці можна робити з поширенішого матеріалу  пластикових пляшок. 

  Найчастіше такі кормові пристрої відвідують синиці, бо легко тримаються на речах, що розгойдуються. Вони ж залюбки поласують і салом, підвішеним на дротині або мотузці.

    Скуштують сала і дятли. Для них та інших птахів треба, щоб годівниця була у вигляді невеликого майданчика, на який можна на якийсь час впевнено присісти. По краю тонкої дошки або фанери доцільно набити невисокий бортик, щоб корм менше розсипався. Зверху на стійках влаштовують накриття від опадів.

 Окрім сухих кормів, у годівницю можна класти і м'які корми – свіжі яблука, розмочені сухофрукти, до яких дуже ласі дрозди. Якщо ви заздалегідь заготовили ягоди калини, то їх можна розвісити навколо годівниці, вони обов'язково привернуть увагу омелюхів і снігурів.

  Годівниці треба оглядати регулярно: змітати сніг і лушпиння, а потім викладати нові порції корму. 


У період морозів підгодівля має бути щоденною. Корм викладають вранці. Якщо є можливість, його додають кілька разів на день, з невеликими перервами після поїдання попередньої порції. Короткі перерви мають бути, аби птахи навідувалися до інших місць і не залежали тільки від одного місця підгодівлі. З настанням пізньозимових і ранньовесняних відлиг інтенсивність підгодівлі можна трохи зменшити. У цей час птахи розосереджуються, обирають майбутні гніздові території. Частина з них взагалі відлітає, а інші завдяки підгодівлі залишаються у навколишніх місцях.

  Не забуваймо, що кожна пташина, яка благополучно перезимувала, буде найвірнішим нашим помічником у звільненні лісів, полів, городів, садів від усіляких шкідників, своїм співом сповістить про прихід весни, наповнить дзвінкою красою краєвиди. Зустріч з нею принесе вам втіху.


ФОТО заняття


Немає коментарів:

Дописати коментар

Сортування сміття

 ДІЗНАЙСЯ БІЛЬШЕ!